Sportowiec Roku 2017. Plebiscyt nto zdominowali

przedstawiciele Budowlanych Opole. Gala w Teatrze

Kochanowskiego

 Łukasz Baliński     10 lutego 2018 00:35

 

 

Sportowiec Roku 2017. Gala w Teatrze Kochanowskiego. Zwycięzcy plebiscytu (od lewej): Trener Roku Ryszard Szewczyk, Sportowiec Roku Krzysztof Zwarycz i Talent Roku Kacper Urban. ©Sławomir Mielnik (O)

 

1/67

 przejdź do galerii

 


 

Sztangista Krzysztof Zwarycz został Sportowcem Roku, Ryszard Szewczyk - Trenerem Roku, a Talentem Roku - Kacper Urban - wszyscy z Budowlanych Opole. Tak zdecydowała kapituła plebiscytu.

 

Taki jubileusz nie mógł się obejść bez powrotu do pięknej historii opolskiego sportu. Na gali, obok tegorocznych zwycięzców, królowały zatem gwiazdy sprzed lat. Najważniejsze decyzje w tegorocznym plebiscycie podjęła kapituła, w której zasiadali byli mistrzowie, opolskie gwiazdy sportu oraz przedstawiciele organizatorów z nto i urzędu marszałkowskiego. To oni dokonali wyboru najlepszych: sportowca, trenera i talentu.

 

W minionych 12 miesiącach, tak jak to już miało miejsce kilkukrotnie, dominowali ciężarowcy, do których trafiły wszystkie tytuły najlepszych: w pierwszej kategorii zwyciężył Krzysztof Zwarycz, w drugiej Ryszard Szewczyk, a w trzeciej Kacper Urban. I w sumie nic dziwnego, bo ciężarowcy niemal co roku odnoszą sukcesy. W tym roku poszli wręcz szeroką ławą, a przemawiały za nimi medale mistrzostw świata Krzysztofa Zwarycza oraz mistrzostw Europy (Zwarycza i Arkadiusza Michalskiego), nie mówiąc o dominacji na krajowym podwórku. W zeszłym roku zwyciężył nasz siatkarz Paweł Zatorski, który teraz również był w finałowej piątce, ale na podium godnie zastąpił go kolega z Zaksy Kędzierzyn-Koźle - Sam Deroo, zajmując drugie miejsce. To również jeden z liderów kędzierzyńskiej drużyny, który w trudnych chwilach dźwiga ciężar ataku i jest jej motorem napędowym.

 

Najniższe miejsce na podium zajął natomiast triumfator sprzed dwóch lat Piotr Kuleta. Kajakarz AZS-u Politechniki Opole w minionym roku zdobył wicemistrzostwo świata i mistrzostwo Europy w C4 na 1000m oraz cztery srebrne medale mistrzostw kraju na różnych dystansach. W ślad za Zwaryczem poszedł sukces jego klubowego trenera Ryszarda Szewczyka. Gdybyśmy mieli wymieniać tu wszystkie jego osiągnięcia, mogłoby zabraknąć nam miejsca, jednak fakt, że w pozostałych dwóch kategoriach naszej zabawy triumfowali jego podopieczni, świadczy sam za siebie. Tym samym Szewczyk zrewanżował się Ferdinando de Giorgiemu. Były trener Zaksy, który do połowy ubiegłego roku zdążył zdobyć z nią mistrzostwo i Puchar Polski, zajął jednak trzecią lokatę. Przedzielił ich trener kajakarzy Marek Ploch z AZS-u Politechniki, czyli też do niedawna szkoleniowiec Kulety.

 

W kategorii talent roku w finale mieliśmy trójkę wyselekcjonowaną z całej grupy objawień 2017 roku i wielkich nadziei na przyszłość. O tym, że kapituła rzadko kiedy się myli, świadczą jej wybory z przeszłości. Talentami roku byli choćby dżudoka Tomasz Kowalski czy siatkarz Bartosz Kurek, więc teraz czekamy również na sukcesy Urbana. Zresztą w minionym roku, mając 16 lat, zdobył już wicemistrzostwo Polski seniorów! Swoje nagrody odebrali, także ci, których wytypowali czytelnicy nto i kibice w głosowaniu na mistrzów i najpopularniejszych. Warto zauważyć, iż w kategorii Mistrzów Opolskiego Sportu pewnego rodzaju monopol miała Gwardia Opole. Wygrała wśród drużyn, wśród sportowców triumfował Mateusz Jankowski, a u trenerów Rafał Kuptel, który swój tytuł musi podzielić ex aequo z Mariuszem Żabińskim, prowadzącym lekkoatletów LUKS MGOKSiR Korfantów.

 

W kategorii najpopularniejszych wygrywali: sportowiec - Paweł Boczarski (futsalista, Gredaru Brzeg), junior - Martyna Diak (karate - ASW Tarnów Opolski-Zdzieszowice), trener Radosław Chojnowski - Opolski Klub Bokserski, nauczyciel - Marek Błoch z PSP Jędrzejów, drużyna - OKS Husarz.

 

Laureaci plebiscytu

 GŁOSOWANIE KAPITUŁY

 Sportowiec

 1. Krzysztof Zwarycz

2. Sam Deroo

 3. Piotr Kuleta

 Trener

 1. Ryszard Szewczyk

 2. Marek Ploch

 3. Ferdinando De Giorgi

 Nadzieja

 1. Kacper Urban

 

 

 

 

 

 


Sponsorzy