W piątek 3 lutego 2017 roku w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu odbyła się finałowa gala 49. plebiscytu "Sportowiec Roku", z udziałem przedstawicieli naszego klubu.

Poniżej relacja z gali z www.nto.pl

 

 Sportowiec i trener 2016. Zatorski i De Giorgi triumfują!

 Marcin Sabat    3 lutego 2017 Aktualizacja: 4 lutego 2017 11:27

 

Sportowiec Roku Opolszczyzny 2016. Finałowa gala NA ŻYWO


 

 W 49. plebiscycie „Sportowiec Roku” tytuły najlepszych trafiły do Pawła Zatorskiego i Ferdinando De Giorgiego z Zaksy. „Talentem Roku” został Mateusz Krzemiński. W piątek odbyła się finałowa gala.

 

 

 Kędzierzyńska siatkówka od lat jest w krajowej czołówce, przez kilka sezonów także w europejskiej, dostarcza tytułów, pucharów i reprezentantów Polski. Odzwierciedlenie miało to także w 49-letniej historii naszego plebiscytu. Tytułu dla sportowców roku odbierali wszak choćby Paweł Papke, Bartosz Kurek, Michał Ruciak i Paweł Zagumny, a najlepszymi trenerami byli Waldemar Wspaniały i Krzysztof Stelmach. Przedstawiciele siatkówki niemal co roku są w gronie nominowanych, a potem na eksponowanych miejscach. reklama Rok 2016 był kolejnym pięknym jaki ZAKSA zapisała w historii i jednocześnie wyjątkowym. Po 13 latach zespół odzyskał mistrzostwo Polski (sięgał po nie w przeszłości pięć razy w latach 1998-2003, w tym cztery razy z rzędu), rozpoczął zwycięski jak się okazało marsz po Puchar Polski i doskonale spisywał się w Lidze Mistrzów (ma już pewny awans do najlepszej „12”). Sukcesy w olimpijskiej i niezwykle popularnej dyscyplinie musiały dać efekt. Choć siatkówka to gra zespołowa i jeden zawodnik sam nic nie osiągnie, to znamienita kapituła plebiscytu nominowała jako przedstawiciela Zaksy w kategorii „Sportowiec Roku 2016” Pawła Zatorskiego i to on sięgnął po zwycięstwo, wyprzedzając sztangistę Arkadiusza Michalskiego z Budowlanych Opole i szczypiornistę Adama Malchera z Gwardii Opole.

 Zatorski to od lat czołowy polski siatkarz, jeden z najlepszych fachowców na pozycji libero na świecie, laureat „obrony roku” międzynarodowej federacji siatkarskiej. To kapitan i jedna z najważniejszych postaci w kadrze mistrzów Polski - Zaksy. Na boisku odpowiada za jakość przyjęcia oraz obron, a robi to na tyle skutecznie, że jego koledzy z boiska mogą swobodnie kontrować rywali. Miał wielki wkład w zeszłoroczne sukcesy Zaksy, a w reprezentacji Polski pozycja „Zatora” jest niepodważalna. Wraz z kolegami z kadry wywalczył awans do turnieju olimpijskiego, a w Rio De Janeiro dotarli do ćwierćfinałów.

 

 

 

W ślad za Zatorskim poszedł sukces jego klubowego trenera Ferdinando De Giorgi. Mistrzostwo Polski, Puchar Polski, Liga Mistrzów, efektowna i mądra gra Zaksy, a przede wszystkim osobowość sprawiły, że Włoch objął reprezentację Polski, a to najlepsza rekomendacja. Z nią niejako zgodziła się kapituła i De Giorgi otrzymał tytuł „Trenera Roku 2016” na Opolszczyźnie, wyprzedzając tak jak Zatorski reprezentanta podnoszenia ciężarów i piłki ręcznej, czyli Ryszarda Szewczyka (Budowlani Opole) i Rafała Kuptela (Gwardia Opole).

 

 

Drugie miejsce dla...
Arkadiusza Michalskiego (podnoszenie ciężarów, Budowlani Opole)

Zawodnik Budowlanych Opole w kolejnym sezonie nie zszedł poniżej mistrzowskiego poziomu. Na początku 2016 roku wystartował w czempionacie Starego Kontynentu, gdzie obronił tytuł wicemistrza Europy. Zaliczył bardzo dobry start i po raz drugi z rzędu zakończył zawody ze srebrnym medalem w kat. 105 kg. Można powiedzieć , że uzyskał wynik godny mistrza Europy, bowiem tytuł przegrał przegrał z Łotyszem Artusem Plesnieksem tylko wagą ciała. Obaj uzyskali w dwuboju 403 kg. Później wywalczył krajową nominację na igrzyska olimpijskie w Rio De Janeiro, gdzie bronił honoru polskiej sztangi, zajmując 7. miejsce. W ostatnim akordzie sezonu pomógł Budowlanym w wywalczeniu Drużynowego Mistrzostwa Polski.

 

 

Drugie miejsce dla...

Ryszarda Szewczyka  (podnoszenie ciężarów, Budowlani Opole)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

Gdyby nie on - nie byłoby sukcesów opolskiej sztangi. To nie tylko trener, ale także osoba zarządzająca klubem, który w zeszłym roku świętował kolejne sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Jesienią ubiegłego roku opolscy sztangiści we własnej hali w finale rozgrywek ekstraklasy przypieczętowali tytuł mistrzowski. Najlepszą drużyną w kraju zostali po raz siódmy i 24. w historii. Szewczyk od wielu lat podkreśla, że przede wszystkim interesują go sukcesy międzynarodowe jego podopiecznych. I w olimpijskim 2016 roku takie też można odnotować. Ich autorem był Arkadiusz Michalski, który wiosną obronił tytuł wicemistrza Europy w kat. do 105 kg, a potem wygrał krajową kwalifikację na igrzyska olimpijskie. W Rio de Janeiro ratował honor polskiej sztangi, zajmując 7. miejsce. W Brazylii było dwóch reprezentantów  Budowlanych, ale Bartłomiej Bonk nie ukończył rywalizacji.
Dyplom w imieniu nieobecnego  trenera odebrał Bartłomiej Bonk.

                                                                                                                                                                             

 

1/121

 

przejdź do galerii

 

Wyboru w plebiscycie „Sportowiec Roku” dokonywaliśmy już po raz 49. Od kilku niezawodnym współorganizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, a honorowy patronat pełni Marszałek Andrzej Buła. W tej edycji plebiscyt wspierały: AZS Politechniki Opolskiej, Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Opolu, Opolski Związek Piłki Nożnej, Szkolny Związek Sportowy oraz Urząd Miasta Opole, a partnerami byli: Totalizator Sportowy (Lotto), Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz Decathlon. Medialnego wsparcia tradycyjnie udzieliło Radio Opole, które przyznało też swoje nagrody.

W poniedziałkowym dodatku nto „Sportowy24” relacja z gali finałowej:rozmowy, opinie, kuluary, wyniki i zdjęcia.

 


Sponsorzy